سازمان غذا و داروی امریکا اخیرا داروی جدیدی را برای درمان در بیماران مبتلا به ALS مورد تایید قرار داده است. این دارو از حدود یکسال قبل در ژاپن و کره جنوبی با نام Radicava (Edaravone) مورد استفاده قرار داشت و پس از آنکه توانست نشان دهد در یک دوره مطالعاتی شش ماهه توانسته بود سبب کاهش سرعت بیماری ALS شود مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا قرار گرفته است.
داروی رادیکاوا با مقابله با رادیکالهای آزاد که از عوامل مطرح در بروز بیماری ALS  است سبب کند شدن سیر پیشرفت بیماری می شود. در بیماری ALS بدلایل نامعلومی سلولهای حرکتی نخاع و مغز دچار تحلیل و از بین رفتن تدریجی می شود و همین امر سبب فلج و تحلیل تدریجی عضلات دست و پا، و بلع و تنفسی می شود.
از حدود 22 سال قبل که داروی ریلوزول (Riluzole) برای کند کردن سیر پیشرفت بیماری مورد تایید و استفاده قرار گرفته بود این اولین دارو از لیست بلند و بالای داروهای تحت مطالعه است که برای استفاده در بیماران تایید شده است. گرچه امید می رود که در سالهای آینده داروهای بیشتری نیز پس از تکمیل فرآیند تحقیقات برای این بیماری معرفی شوند.
داروی رادیکاوا بصورت تزریق وریدی به مدت 14 روز  به بیمار داده می شود و سپس 14 روز استراحت می کند.
شایعترین عوارض دارو کبودی و مشکل راه رفتن بوده است. در برخی بیماران واکنش های شدید حساسیتی و کهیر و تنگی نفس بروز می کند که نیازمند اقدامات مناسب پزشکی است.
منبع : دکتر جواد عاملی |معرفی داروی جدید برای بیماران مبتلا به ALS
برچسب ها : داروی ,بیماری ,مورد ,بیماران ,استفاده ,دارو ,مورد تایید ,داروی رادیکاوا ,پیشرفت بیماری ,قرار گرفته ,استفاده قرار