همانطور که می دانیم مهمترین عامل خطر بروز بیماری آلزایمر و زوال عقل افزایش سن است بطوریکه 80 درصد بیماران مبتلا به آلزایمر سن بالاتر از 75 دارند. بنابراین انتظار داریم با افزایش سن جامعه شیوع بیماری آلزایمر نیز افزایش پیدا کند. اما در برخی کشورها مثل امریکا، انگلیس و سوئد با وجود افزایش سن جامعه از شیوع بیماری آلزایمر کاسته شده است و این به مدد مهار عوامل موثر در بروز بیماری بوده است. رعایت این 9 روش تا 35 درصد از خطر بروز بیماری آلزایمر می کاهد.

  1. تحصیلات: هر قدر تحصیلات بویژه در سالهای اولیه زندگی بیشتر باشد با افزایش قابلیت ها و توانمندی مغز، بیشتر مانع بروز علایم بیماری می شود.
  2. مشکل شنوایی: کاهش شنوایی حتی با درجات کم در میانسالی (45-65) در طولانی مدت سبب افزایش خطر بروز بیماری آلزایمر می شود. از آنجاییکه میزان شیوع مشکلات شنوایی در افراد بالای 55 سال زیاد (32%) است اهمیت این عامل دو چندان می شود.
  3. ورزش: ورزش و فعالیت فیزیکی در میانسالی و کهولت از عوامل مهم پیشگیری از بیماری آلزایمر بوده است و هر قدر میزان فعالیت فیزیکی بیشتر باشد قدرت پیشگیری بیشتر است.
  4. دیابت
  5. فشارخون بالا
  6. چاقی: هر سه عامل چاقی، دیابت و فشار خون بالا با افزایش اختلالات خونرسانی مغز خطر آلزایمر را بیشتر می کنند. در دیابت علاوه بر اثرات مضر قند بر مغز، کاهش تولید انسولین در مغز، پاکسازی مغز از رسوب آمیلویید که از علل اصلی بیماری است را مختل می کند. رژیم غذایی مدیترانه ای ( گوشت و چربی و کره کمتر، سبزیجات و میوه جات و ماهی بیشتر) نیز نقش موثری در پیشگیری دارد.
  7. سیگار: سیگار علاوه بر افزایش خطر بیماریهای عروقی مغزی با مواد سمی حاوی سیگار هم خطر بیماری آلزایمر را بیشتر می کند. با توجه به گستردگی استعمال سیگار، این عامل بعد از تحصیلات و مشکلات شنوایی، سومین عامل مهم موثر و قابل پیشگیری در بروز آلزایمر در جامعه است.
  8.  افسردگی: هر قدر حملات و دوره های افسردگی بویژه در دوران کهولت بیشتر باشد احتمال بروز آلزایمر بیشتر می شود. درمانهای ضد افسردگی علاوه بر درمان افسردگی، در جلوگیری از رسوب آمیلوئید در مغز هم ممکن است موثر باشد.
  9. گوشه گیری اجتماعی: گرچه گوشه گیری و انزوا طلبی از نشانه های اولیه بیماری آلزایمر است ولی خود به تنهایی از عوامل موثر در بروز آلزایمر، بیماریهای قلبی عروقی، فشار خون بالا و افسردگی است. انزوا سبب کاهش سرعت عملکردهای شناختی و تشدید علایم و سرعت بروز بیماری آلزایمر می شود. بنابراین حفظ فعالیت و حضور اجتماعی و تماس های چهره به چهره سالمندان نقش مهمی در پیشگیری دارد.

 

منبع : دکتر جواد عاملی |9 راه برای پیشگیری از آلزایمر
برچسب ها : آایمر ,بیماری ,بروز ,افزایش ,پیشری ,عامل ,بیماری آایمر ,بروز بیماری ,بیشتر باشد ,بروز آایمر ,پیشری دارد ,بروز بیماری آایمر ,شیوع بیماری آایمر